W Katalonii w każdej restauracji menu jest w języku catalan...

fot. Piotr Kamecki

To w Priorat wytwarza się najlepsze wina czerwone Hiszpanii i Europy

Piotr Kamecki| 2018-08-29 00:00:00| Komentarze:
Katalonia kojarzy nam się zarówno z Barceloną, stadionem Camp Nou, Gaudim i wakacjami, jak i autonomistycznymi dążeniami, wpisanymi w historię regionu już od XIX wieku. Nie zamierzam oceniać dzisiaj kryzysu konstytucyjnego z 2017 roku, chciałbym natomiast przybliżyć jeden z działów gospodarki regionu, jakim jest rolnictwo i uprawa winorośli. Wraz z silnym przemysłem i prężną turystyką dają ponad 20 proc. całego PKB Hiszpanii. Poznając bliżej Katalończyków, zaczynamy rozumieć, dlaczego jednym z symboli Katalonii jest osioł – oznaka mądrego i spokojnego, lecz upartego w dążeniu do celu. Ja odnalazłem to porównanie w jednym regionów winiarskich autonomii - Prioracie, małym górzystym obszarze położonym w prowincji Tarragona, który prawie zniknął z mapy winiarskiej, a dzisiaj dzięki uporowi Katalończyków wytwarza najlepsze wina czerwone Hiszpanii i Europy.

Prawdziwy rozwój Priorat przeżywał pod koniec XIX wieku

Pierwsze świadectwa uprawy i produkcji wina pochodzą z XII wieku, kiedy to mnisi kartuzyjscy z nowo założonego klasztoru Scala Dei prowadzili winorośl i winifikację na tym terenie. Prawdziwy rozwój Priorat przeżywał pod koniec XIX wieku bezpośrednio przez atakiem filoksery, szkodnika, który prawie w całości zrujnował uprawy w Europie. Bliskość portów w Tarragonie i Barcelonie oraz wcześniejsza dewastacja winnic na południu Francji przez filokserę przyczyniły się do zwiększenia areału upraw w Prioracie do około 5 tysięcy hektarów i pozwoliły mu stać się centrum handlu winem w tej części Europy. Niestety plaga doszła także i tutaj, niszcząc większość winnic i lokalne społeczności. Przykładem jest miasteczko Porrera, które z ponad dwóch tysięcy mieszkańców skurczyło się do około 200 osób w latach siedemdziesiątych XX wieku.

Rene Barbier odkrył na nowo potencjał Prioratu

Pionierem w restauracji Prioratu był Rene Barbier, który w 1979 roku odkrył na nowo jego potencjał, skurczonego do zaledwie 600 hektarów. W latach 80-ych udało mu się przekonać następnych winiarzy do obsadzania winnic i zakładania tam winiarni, a ich sława trwa do dzisiaj: Clos Mogador, Finca Dofi, Clos Erasmus i Clos Martinet. Za nimi poszli inni producenci z Katalonii, inwestując tu w biznes winiarski. Będąc z wakacyjną wizytą u słynnego producenta Vall LLach w Porrera dowiedziałem się, jak ciekawe były początki tego przedsięwzięcia. Firmę założyli w 1990 roku słynny piosenkarz kataloński Lluis LLach i znany prawnik Enric Costa, którego syn Albert prowadzi dzisiaj biznes. Warto wspomnieć, że Lluis jest autorem i wykonawcą pieśni, do której muzyki Jacek Kaczmarski napisał tekst słynnych „Murów”. Albert opowiedział mi historię z lat osiemdziesiątych, kiedy to założyciele zebrali właścicieli drobnych winnic od których kupowali winogrona i zaproponowali im układ, mający na celu zatrzymanie odpływu mieszkańców Porrera do większych ośrodków i zarazem rozwój lokalnej społeczności opierając go na poszerzaniu areału winnic, podnoszeniu jakości produkcji i powstawaniu nowych win. Zebrali wszystkich producentów i zaoferowali wzrost ceny kilograma winogron w przeliczeniu na dzisiejsze z 0,25 EUR do 2,5 EUR pod warunkiem zaangażowania w powyższe kwestie. Między innymi dzięki takim inicjatywom butelki z napisem Priorat są dzisiaj jednymi z najbardziej pożądanych wśród koneserów win na świecie.

Obecnie winnice Prioratu rozciągają się na prawie 2 tysiącach hektarów

Co ciekawe, wciąż jest to niewiele, w porównaniu ze 100-tysięcznym Bordeaux i zarządzane są przez ponad 600 winiarzy. Co jest w Prioracie magicznego, że powstają tu tak fantastyczne wina? O ludziach już wspominałem, zatem do nich trzeba dołożyć glebę i klimat. Najlepsze winnice rosną są na stromych wzgórzach o łupkowym podłożu zwanym licorella, w którym korzenie muszą głęboko kopać w poszukiwaniu wilgoci, wody i składników odżywczych. Dzięki licorelli, wina mają charakterystyczny mineralny posmak, jakby rozpuszczała się ona w soku winogrona. Do tego dokładamy duże różnice termiczne między dniem i nocą - w miesiącach letnich temperatura minimalna schodzi do 12 stopni, podczas gdy maksymalna może wynosić nawet 40 stopni, a skalista powierzchnia ziemi może uzyskać znacznie wyższe wartości. Powoduje to wysoką dojrzałość winogron przy jednoczesnym zachowaniu niezwykłej świeżości i energii w winie.

Jeśli planujecie wybrać się do Katalonii, to zdradzę wam tylko, że w każdej restauracji menu jest w języku catalan. Może być także po hiszpańsku i angielsku. Podobnie jest z nazwami odmian winogron. Najważniejsze szczepy czerwone dla Priorat to carinena znana szerzej jako carignan oraz garnatxa jako grenache. Z białych to garnatxa blanca (biały grenache), macabeu (macabeo) i xarello (pansal).
Warto przeczytać:

Najlepsze białe burgundy

Pisanie o Burgundii, jako o całości, jest niezwykle trudne, ponieważ to bardzo tajemniczy i...

Burgundia i jej pinoty

Z jakiej części świata wybrać wino ze szczepu pinot noir? To temat na osobny artykuł lub nawet...

Odkryj ukryte pochodzenie szampana - zaskakujące fakty historii

Kiedy czytamy o szampanie w kolorowych magazynach, często natrafiamy na skomplikowane...

Jak przechowywać wino w domu i jak je podawać?

Przechowywanie wina ma kluczowe znaczenie dla jego jakości, szczególnie jeśli mówimy...

Kultowe Włochy

Daj mi coś prestiżowego – usłyszałem niedawno od jednego z moich Klientów. Nie...

Inwestycje w wino – co łączy Wine Taste z Cult Wines?

W ostatnich kilku latach obserwujemy wzrost zainteresowania inwestycjami alternatywnymi,...

Obserwuj na Instagramie: