Inwestycje w wino – co łączy Wine Taste z Cult Wines?
Ich charakterystyka sprawia, że są to inwestycje długoterminowe i wymagają rygorystycznego zaplanowania, gdyż każde z nich ma swoje indywidualne uwarunkowania. Innymi prawami rządzą się zabytkowe samochody, znaczki czy stare monety. Nas oczywiście interesuje szlachetne wino, które jako inwestycja alternatywna może nie tylko poprawić ogólny zwrot z portfela, ale także zwiększyć stabilność i zmniejszyć jego zmienność. Większość inwestycji alternatywnych w obawie o niestabilne otoczenie gospodarcze wypadła słabo w 2018 r., wino natomiast, nisko skorelowane z innymi klasami aktywów, dało stabilne wyniki cenowe, co wydaje się zapewniać odporność w czasach rynkowej zawieruchy.
Rynek wina stale się rozwija
Jest zdecydowanie bardziej dostępny dla inwestorów niż 20 lat temu, dzisiaj mamy do dyspozycji bogactwo danych statystycznych - na których można oprzeć decyzje inwestycyjne. Jedną z najważniejszych decyzji, mających ogromny wpływ na przyszłe zyski jest horyzont inwestycyjny. Inwestorzy z krótszym terminem inwestycji koncentrują się w większym stopniu na wahaniach cen związanych z nieoczekiwaną zmianą oceny danego rocznika wina przez uznanych krytyków lub ich korzystną publikacją na temat konkretnego wina. W przypadku inwestorów o dłuższej perspektywie czasowej kładzie się większy nacisk na czynniki zrównoważonego rozwoju, takie jak stabilny wzrost jakości wina w czasie, zwiększająca się świadomość marki producenta czy malejąca podaż, spowodowana po prostu wypijaniem wina. Potencjalne zyski charakterystyczne dla inwestycji w wina stawiają je zdecydowanie w grupie tych długoterminowych.
Zazwyczaj wartość butelki dobrego wina odzwierciedla szereg kluczowych czynników, do których zaliczymy:
- podaż versus popyt
- marka
- historia producenta
- jakość rocznika i wielkość produkcji
- ocena krytyków winiarskich
- potencjał rozwoju
- cena versus starsze roczniki
- oczekiwana, ponowna ocena krytyków winiarskich.
Inwestycje w wino przynoszą zwrot
Dla wielu inwestorów problemem jest to, że wino jest aktywem mało płynnym i potrzebuje długoterminowych zobowiązań kapitałowych co utrudnia zarówno dostęp do niego, jak i wycofanie się z inwestycji, problemem mogą być także ograniczenia w dostępie do danych transakcyjnych. Historyczne wyniki wina mogą jednak zaskoczyć wielu i zachęcić do podjęcia szerszej ekspozycji we współpracy z wyspecjalizowanymi partnerami. Jak wspomniałem większość rozwiązań alternatywnych przyniosła negatywne wyniki w 2018 roku, ale fine wine pozostało silne i przyniosło zwrot w wysokości 9,2 %, w przeciwieństwie do funduszy towarowych i hedgingowych, które spadły odpowiednio o 13,8 % i 4,8 %.
Wine Taste pomaga inwestować w wino
Dla wszystkich zainteresowanych inwestycjami alternatywnymi w wino, zapraszam do bezpośredniego kontaktu ze mną - pod adresem mailowym kamecki@wtaste.pl lub telefonicznie +48506012040. Wine Taste współpracuje w tym zakresie z liderem na rynku światowym, firmą Cult Wines z siedzibą w Londynie i Hong Kongu. Założona w 2007 roku specjalizuje się w średnio i długoterminowych inwestycjach w wino, zarządzając obecnie portfelem o wartości 113 milionów GBP.