Burgundia i jej pinoty

Piotr Kamecki| 2023-06-06 00:00:00| Komentarze:
Z jakiej części świata wybrać wino ze szczepu pinot noir? To temat na osobny artykuł lub nawet dwa. Dlatego dzisiaj zostaję przy Burgundii, a właściwie przy sercu i duszy pinota – apelacji Côte de Nuits. Żaden inny region na świecie nie produkuje tak wielu znakomitych win z tej odmiany. Przeżywają one prawdziwy boom na światowych rynkach.

 

Côte de Nuits jest częścią Cot d’Or, złotego stoku, położonego w środkowo-wschodniej części Francji, pomiędzy Dijon na północy i Corgoloin na południu. Pochodzą z niego najbardziej znane i pożądane wina grand cru w całej Burgundii. W przeciwieństwie do Bordeaux, odwiedzając Burgundię mamy poczucie zatrzymanego czasu – wszystko jest jakby mniejsze, a życie toczy się wolniej. Nie ma ani spektakularnych zamków z kilkusethektarowymi posiadłościami. Zamiast tego zgubić się można w mozaice dziesiątek małych winnic. Średnia powierzchnia winnicy nie przekracza jednego hektara, a ogromna liczba producentów robi wina tak samo nazwane, ale w różnym stylu, często odmiennym od win sąsiada.

 

Zarówno w Côte de Nuits, jak i całej Burgundii trzeba znać styl danego producenta i zbadać, czasem znaczące, różnice pomiędzy rocznikami. Tak właściwie, to jedyną wiadomą rzeczą jest odmiana czerwonych winogron, czyli pinot noir.

Najcenniejsze winnice w Côte de Nuits w Burgundii

Zacznijmy od północy, omijając Marsannay, Fixin i Brochon, przejdziemy do rozpoczynającej obszar słynnych winnic Gevrey-Chambertin. Nazwa Gevrey pochodzi z czasów gallo-romańskich i pojawia się pierwszy raz w zapiskach z 640 r. n.e. Gmina jest największą spośród słynnych obszarów winiarskich w Côte de Nuits i zawiera w sobie 9 spośród wszystkich 24 apelacji grand cru. Miłośnicy burgundów z pewnością dostają gęsiej skórki na dźwięk nazw Chambertin Clos de Beze czy Charmes-Chambertin. Obszar, który zajmują to tylko 12,9 ha, a największym posiadaczem ziemskim jest tu Armand Rousseau z oszałamiającą winnicą o powierzchni 2,15 ha – to tyle, ile powierzchnia 3 boisk piłkarskich (sic!). W Gevrey mamy także 26 gmin o statusie premiercru oraz ponad 300 ha z winami Village, gdzie na etykiecie pojawia się tylko nazwa Gevrey-Chambertin, nie ma konkretnego miejsca pochodzenia. Są to najlepiej wycenione wina w regionie, taki wstęp do odkrywania innych, słynniejszych etykiet.

 

Następną gminą, idąc na południe, jest Morey-Saint-Denis. Wciśnięta pomiędzy Gevrey-Chambertin na północy i Chamnbolle-Musigny na południu, przez wielu uważana jest za ubogiego kuzyna wyżej wymienionych – głównie z powodu samych producentów, których całe pokolenia sprzedawały owoce do lokalnych negociant. Dopiero ostatnie pokolenia pokazały potencjał miejscowych winnic, wymieniając choćby takich wybitnych producentów jak Ponsot, czy Clos de Tart. Najsłynniejsze winnice to te o statusie grand cru – Clos de la Roche, Clos Saint-Denis, Clos de Lambrays i Clos de Tart.

Przechodząc dalej, przesuwamy się do Chambolle-Musign – gminy, której czerwone wina określane są jako najbardziej eleganckie, subtelne i delikatne w całej Burgundii. Mamy tu tylko dwa grand cru Bonnes-Mares i Musigny, na których gospodaruje kilkunastu producentów, produkujących zaledwie 100 tys. butelek rocznie. Najsłynniejsi to Comte Georges de Vogüé, Georges Roumier i Jacques Frederic Mugnier. Ich wina osiągają zawrotne ceny na aukcjach win.

 

Przeskakując Vougeot, trafiamy wreszcie do najbardziej znanej miejscowości na świecie w kontekście win z odmiany pinot noir. Jest nią Vosne-Romanee i jej 6 gmin grand cru, dających bogate, pełne i treściwe wina. Trzy z nich mają status monopolu, ponieważ znajdują się w rękach jednego producenta: Romanee-Conti i La Tache w Domaine de la Romanee-Conti, La Romanee w Comte Liger-Belair i La Grande Rue w rękach Francois Lamarche. W pozostałych gminach Grand Cru-Richebourg i Romanee-Saint-Vivant wielu producentów uprawia winorośl – znajdziemy tu zarówno stare, uznane posiadłości i ich butelki w cenie samochodu, jak i młodych, dynamicznych winiarzy z doskonałymi winami opartymi o wyjątkowe terroir. Mówiąc wprost, w Vosne-Romanee nie ma słabych win. Najbardziej znaną posiadłością jest oczywiście Domaine de la Romanee-Conti. Pochodzące z niej wina osiągają rekordy cenowe na aukcjach.

 

Na koniec wyhamowujemy z winami super premium i zatrzymujemy się w Nuits-Saint-Georges. Nie ma tu gmin klasyfikowanych jako grand cru, ale za to mamy dużo winnic premier cru, gdzie jakość win jest bardzo wysoka, a jej relacja w stosunku do ceny – dużo lepsza od wcześniej opisanych. Wina z regionu są przeważnie bogate i intensywne, z nutami mineralnymi. Samo miasto jest centrum komercyjnym Côte de Nuits. Są tu siedziby wielu negociant, warsztaty bednarskie i cała infrastruktura.

 

Gdzie kupić dobrego pinota z Burgundii? 

W przypadku Burgundii, różnice cenowe między winami są naprawdę ogromne. Różnica w jakości win za 100 zł i 300 zł w przypadku czerwonych burgundów, jest o niebo większa niż na przykład win z Apulii, z popularnego w Polsce szczepu primitivo. I tak jak często doradzam kupno ciekawego wina włoskiego, czy hiszpańskiego w markecie i to w dobrej relacji ceny do jakości, to po burgunda najlepszej jakości zapraszam do siebie, do sklepu.

W Wine Taste docieramy do producentów, którzy specjalizują się w swoich apelacjach, ale nie mają jeszcze nazwisk pozwalających im stać cenowo w szeregu z Domaine de la Romanée-Conti, Henri Jayer czy Armand Rousseau.

Zobacz ofertę Burgundia w Wine Taste lato 2023


Tagi:
#Burgundia


Warto przeczytać:

Najlepsze białe burgundy

Pisanie o Burgundii, jako o całości, jest niezwykle trudne, ponieważ to bardzo tajemniczy i...

Odkryj ukryte pochodzenie szampana - zaskakujące fakty historii

Kiedy czytamy o szampanie w kolorowych magazynach, często natrafiamy na skomplikowane...

Jak przechowywać wino w domu i jak je podawać?

Przechowywanie wina ma kluczowe znaczenie dla jego jakości, szczególnie jeśli mówimy...

Kultowe Włochy

Daj mi coś prestiżowego – usłyszałem niedawno od jednego z moich Klientów. Nie...

Inwestycje w wino – co łączy Wine Taste z Cult Wines?

W ostatnich kilku latach obserwujemy wzrost zainteresowania inwestycjami alternatywnymi,...

Dolomity to nie tylko atrakcja turystyczna, ale również ważny region winiarski Włoch

Południowa część Alp znana miłośnikom „białego szaleństwa” i wycieczek...

Obserwuj na Instagramie: