Dobre wino i sztuka często idą w parze

Dawid Kulkiewicz| 2019-02-26 00:00:00| Komentarze:
Wine Taste to nie tylko wine bar, ale także winiarski concierge, dlatego często jesteśmy proszeni o obsługę w zakresie wina różnych eventów. Niedawno organizowaliśmy przywitanie i afterparty dla gości wystawy Wojciecha Fangora, która odbywała się na 42 piętrze budynku Cosmopolitan w Warszawie. Nie musimy jednak za każdym razem jechać na samą górę, żeby oglądać dzieła znanych artystów. Wystarczy, że otworzymy naszą lodówkę i przyjrzymy się etykietom Mouton Rothschild z Bordeaux.

Tradycja projektowania etykiet wina Mouton Rothschild powstała w 1924 roku, gdy pierwszą taką etykietę zaprojektował Jean Carlu, natomiast dopiero w 1945 roku do pomysłu powrócono i nowe projekty zaczęły ukazywać się regularnie co roku. Etykieta ozdobiona była wymownym “V” i napisem “Annee de la Victoire”. Od tamtego czasu Mouton Rothschild zaprasza rokrocznie do współpracy nowego artystę; zawsze są to wielkie nazwiska swoich czasów. Wśród nich Chagall, Warhol, Dali, Picasso, a nawet Książę Karol, książę Walii. Każdy z artystów ma pełną dowolność w projektowaniu swojej wersji etykiety, ale motywy rogów baranich i winorośli przewijają się dosyć często. W ramach podziękowania za swoją pracę każdy z artystów dostaje zestaw win Mouton Rothschild. Zestaw porządny, bo składa się nań 5 skrzynek wina z bieżącego rocznika i pięć skrzynek innych roczników, począwszy od roku narodzin danego artysty. 

Rok 2019 rokiem Bordeaux w Wine Taste, zapraszam więc na przegląd naszych pięciu ulubionych etykiet Mouton Rothschild. Wybieramy roczniki 1988, 2000, 2008, najnowszy 2016 i nasz top topów, czyli pierwszy z roku 1924. Jak ma się nasz wybór etykiet do najlepszych roczników wina? Trafiliśmy z rokiem 2000, ocenionych przez Wine Advocate na….. . Poza tym do najlepszych roczników tej posiadłości należą też 1955, 1959, 1982, 1986, 1995, 1996, 1998, 2005, 2006, 2010.

2016 rok - William Kentridge

Malarz, rzeźbiarz, scenograf i animator. Prawdziwy człowiek renesansu z Johannesburgu w RPA. Jest pierwszym zaproszonym przez Mouton Rothschild do współpracy artystą z RPA, który cieszy się międzynarodową sławą i uznaniem. Triumf Bachusa to tytuł dzieła zdobiącego etykietę z 2016 roku; nawiązuje on do antycznego boga wina, a technika wykonania wykazuje inspiracje wieloma artystami z różnych okresów w sztuce. Przesłanie jest jasne: wino to przyjemność, ale jego związki ze sztuką, z której wyrasta, są nierozerwalne. William Kentridge urodził się w roku 1955; wino z tego rocznika należy do najbardziej udanych w historii chateau, a etykietę w tamtym roku zaprojektował Georges Braque.

2008 rok - Xu Lei

Chiński malarz, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Nantong. Eklektyczny w swoim spojrzeniu na sztukę, jego podejście do malarstwa wyraża inspiracje tradycją, realizmem, ale dopełniają je eksperymenty z surrealizmem czy sztuką konceptualną. Baran stojący na kruchej, delikatnie naszkicowanej skale i pomiędzy dwiema półkulami przyozdobionymi kiśćmi winogron. Co to może wyrażać? Według artysty wino (baran) występuje tu jako łącznik między ziemią i ludźmi różnych kultur. No proszę. 

2000 rok - W tym roku żaden artysta nie został zaproszony do współpracy ponieważ stwierdzono, że kolejnym arcydziełem nie zostanie etykieta, ale sama butelka

W chateau Mouton Rothschild znajduje się “Muzeum Wina w Sztuce” (org. Museum of Wine in Art), a w tymże muzeum Augsburski Baran. Jest to posrebrzane naczynie do picia w kształcie, a jakże, barana wykonane przez XVI wiecznego artystę Jacoba Schenauera. No i teraz uwaga, dlatego że obraz tegoż barana został wygrawerowany na butelkach, pokryty złotem i polakierowany. Została do tego zaprzęgnięta technologia pozwalająca na pracę z niezwykłą precyzją, co łatwo można zauważyć, przyglądając się butelce z bliska. Całość miała bogactwem zdobnictwa dorównać oryginalnemu naczyniu i gdy popatrzeć na zdobiony pierścień na szyjce butelki czy wykonane ze złota podpis właściciela winnicy i oznaczenie rocznika, to trzeba uznać, że się udało. Rocznik 2000 to 96+ RP. Kawał wina i kawał sztuki, jak wspomniałem na początku.

1988 rok - Keith Haring

Artysta odkryty dzięki swoim bazgrołom w nowojorskim metrze. Stroniący od mainstreamu gość, którego prace wyglądają, jakby były malowane markerem. Zainspirowany malunkami graffiti rozpoczął studia w School of Visual Arts. Szerszą sławę i uznanie zaczął zdobywać od roku 1980; zaczął przebywać w kręgach artystów i poznał bliżej kilku z nich. Szczególnie znajomość z Andym Warholem odbiła się wyraźnie na jego twórczości. Etykieta, którą stworzył dla Moutona, przedstawia dwa tańczące barany. Wykonana jest w stylu charakterystycznym dla artysty i jest najprawdopodobniej oczkiem puszczonym posągowości wina i posiadłości. Zaprojektował ją dla rocznika 1988, który ukazał się dwa lata przed śmiercią artysty. Zmarł w wieku 31 lat.

1924 rok - Jean Carlu

Pochodzący z rodziny architektów artysta, który wyspecjalizował się w sztuce plakatu. Studiował sztukę na uniwersytecie, więcej czasu poświęcał jednak praktyce. W 1918 roku nadano mu tytuł Projektanta Roku, zaraz po czym stracił w wypadku prawą rękę. Po długim okresie nauki życia z jedna ręką powrócił do sztuki i dalej rozwijał swój warsztat. Powracającym echem tej traumy jest motyw dłoni, który przewija się przez prace artysty. Jego plakaty wyrażają zaangażowanie polityczne, zafascynowanie kubizmem i surrealizmem i kreatywność oraz innowacyjność: wprowadził do swoich prac technikę kolażu, trójwymiarowe obiekty; jako pierwszy rozświetlał swoje prace wkomponowanymi w całość żarówkami. 

I na tym kończy się nasz mały przegląd ulubionych etykiet Mouton Rothschild. Jeśli będziecie chcieli zacząć tworzyć kolekcję Moutonów lub uzupełniać już istniejące zbiory, to wiecie już, że w Wine Taste wszystko, co związane z Bordeaux, da się załatwić.
Warto przeczytać:

Przewodników po szampanach napisano już setki. Spójrzmy na nie inaczej

Kiedyś wszyscy odwiedzający Szampanię chcieli zasiąść w marmurowej sali, zjeść kawior i...

Obok tego szampana ciężko przejść obojętnie. Unikalny Bollinger

  Kochamy szampany, przede wszystkim te robione z uwagą i troską o jakość owocu...

Uczta z białym winem z Bordeaux

Białe wina z Bordeaux. Często pomijane? Możliwe, ale warto wspomnieć o wyjątkowym stylu win...

Bordeaux En Primeur 2021

Jak wiecie, bardzo lubimy Bordeaux. Powtórzyliśmy kiedyś pewien cytat, że Bordeaux...

W żadnym innym wypadku nie sięgam po szampana, chyba że chce mi się pić

Lily Bollinger kiedyś próbowała opowiedzieć, w których momentach najchętniej...

Bordeaux 2020. Co słychać w naszym ulubionym regionie?

Kampania En Primeur trwa w najlepsze Część poważnych ofert już się pojawiła, na część...

Obserwuj na Instagramie: