Przewodników po szampanach napisano już setki. Spójrzmy na nie inaczej

Dawid Kulkiewicz| 2022-11-17 00:00:00| Komentarze:
Kiedyś wszyscy odwiedzający Szampanię chcieli zasiąść w marmurowej sali, zjeść kawior i popić szampanem, najlepiej ze złotego kielicha. Dziś goście Szampanii spacerują między rzędami winorośli poznając dokładnie, skąd pochodzi ich ulubione wino. Szampania to dynamiczny region, w którym obecnie obok siebie działają skrajnie rzemieślniczy growersi, słynne domy szampańskie oraz błyszczący producenci. 

 

Mało tego, te kategorie często się przenikają, ponieważ wielu growersów dorobiło się już statusu kultowego, a i domy szampańskie zaczynają przykładać coraz większą uwagę do swoich upraw, często zmierzając w stronę oparcia jak największej części produkcji na owocach pochodzących z własnych krzewów.

 

Każda okazja ma swoje bąble

 

Przewodników po Szampanii napisano już setki. Na pewno znacie różnice między szampanami pochodzącymi z Cote des Blancs i z Montagne de Reims, potraficie też wymienić wioski o statusie grand cru z każdym z podregionów. Dziś popatrzymy na te wina nieco inaczej.

 

  • dobry towarzysz spotkania  - szampany zostały stworzone po to, żeby je pić i żeby się nimi dzielić. Czyste, precyzyjne i niezwykle smaczne szampany od growersow doskonale realizują to założenie. Są dziś niezwykle popularne ze względu na swój prawdziwy i rzemieślniczy charakter. To wina prosto z krzaka, które poza cudownym smakiem oferują też przyjemność z odkrywania ziemi i miejsca, w którym powstały. W tej kategorii znajdziemy różne style, świeże i pełniejsze, ale za każdym stoi pasjonująca historia osoby, która tworzy, ramię w ramię z naturą, te wina. Zróbmy tak: Do krewetek w tempurze lub kurczaka w panierce spróbujcie Grains de Celles od Pierra Gerbais, do ostryg mineralne i słone Cramant od Adriena Dhondta, a do smażonej wołowiny - różowego Shamana od Benoit Margueta,

 

  • szampan zamiast bukietu kwiatów (albo razem z bukietem) - ten rodzaj wina doskonale podkreśla (lub po prostu tworzy od zera) ważne okazje. Szampana podaruj w prezencie bliskiej osobie albo partnerowi biznesowemu, jeśli chcecie uczcić jakiś sukces. Warto wtedy postawić na znaną markę, która wywołuje pozytywne skojarzenia i zapewnia doskonały smak. 

 

My stawiamy na Bollingera - szampan Jamesa Bonda, posiadacz royal warrant, oficjalny dostawca szampana na dwór królewski w UK. Pyszny, pełny i dojrzały, a przy okazji zachowujący niedużą skalę i odwołujący się do rzemieślniczego winiarstwa. Pewniakami są też Laurent Perrier i Perrier Jouet,

 

  • to make a statement - Cristal, Dom Perignon albo inne tego typu szampany są najlepsze, jeśli chcecie zrobić wrażenie. Świat za nimi szaleje i nie ma w tym nic dziwnego. Są zupełnie zasłużonymi celebrytami tego świata, zachowując w sobie jednocześnie mnóstwo romantyczności. Piękne i imponujące, szalenie drogie, ale emocje przez nie dostarczane warte są każdej złotówki. Emocje i smak! Pamiętajcie też, że fine champagne przenosi Was w rejony winiarskich orgazmów znacznie taniej niż inne topowe marki. Najlepszy szampan to wciąż tylko część ceny, jaką musicie zapłacić za klasyfikowane Bordosy, o Bugundach nawet nie wspominając.

 

Z szampanami nie zginiecie. Od kubełka kurczaka przed telewizorem, przez ważne okazje po wydarzenia wyjątkowe i jedyne w życiu. Stwórzcie z nami własną tajną skrytkę z szampanami i będziecie gotowi w każdych okolicznościach.

 
Warto przeczytać:

Obok tego szampana ciężko przejść obojętnie. Unikalny Bollinger

  Kochamy szampany, przede wszystkim te robione z uwagą i troską o jakość owocu...

Uczta z białym winem z Bordeaux

Białe wina z Bordeaux. Często pomijane? Możliwe, ale warto wspomnieć o wyjątkowym stylu win...

Bordeaux En Primeur 2021

Jak wiecie, bardzo lubimy Bordeaux. Powtórzyliśmy kiedyś pewien cytat, że Bordeaux...

W żadnym innym wypadku nie sięgam po szampana, chyba że chce mi się pić

Lily Bollinger kiedyś próbowała opowiedzieć, w których momentach najchętniej...

Bordeaux 2020. Co słychać w naszym ulubionym regionie?

Kampania En Primeur trwa w najlepsze Część poważnych ofert już się pojawiła, na część...

Bordeaux 2018. Czego możemy się po nim spodziewać?

W momencie, gdy zabrałem się za pisanie tego tekstu sięgnąłem jeszcze do jednego...

Obserwuj na Instagramie: