Najciekawsze regiony winiarskie Europy

Wine Taste| 2021-07-14 00:00:00| Komentarze:

Pisaliśmy jakiś czas temu o enoturystyce [przeczytaj]. Podróże szlakiem wina to trend znany od wieków, który teraz zyskuje ogromną popularność. Dzisiaj podpowiemy wam, w jakie rejony Europy pojechać, by trafić do ciekawych winnic. Wszystkie kierunki gwarantują przepiękne widoki i oczywiście rewelacyjną pogodę – ogrom inspiracji, których nie zdołacie wyczerpać w jednym sezonie!

#1 Hiszpania

Ten kraj ma naprawdę długą i bogatą historię winiarską. Pierwsze trunki pojawiły się tutaj już ok. 2500-3000 lat temu. Sprzyja temu klimat idealny pod uprawę winogron oraz jakość gleb. Jeżeli chcecie podążyć szlakiem białych win, koniecznie zajrzyjcie do Galicji. Jeśli wolicie czerwone, dobrym wyborem będzie Kastylia i León.

Ciekawe winnice w Hiszpanii? Jest ich mnóstwo! Na wyróżnienie zasługuje chociażby Lopez de Heredia, jeden z najstarszych producentów w popularnym regionie Rioja. To od nich pochodzi kultowa Viña Tonodnia. Nieco dalej na zachód, w Ribera del Duero, znajdziecie źródło hiszpańskiego fine wine - Bodegas Vega Sicilia. Nikogo nie trzeba też namawiać na wizytę w Katalonii, ale mnóstwo winnic, gdzie powstaje między innymi popularna cava, na pewno dodatkowo zachęca do odwiedzin w tym regionie. Poszukajcie też upraw należących do małych, rzemieślniczych producentów. Nie znajdziecie u nich pięknych zamków, ale jeśli chcecie poznać miejsce, z którego pochodzą Wasze ulubione wina, ci ludzie opowiedzą Wam o tym najlepiej.

#2 Francja

Francuskie wino kojarzy się z elegancją. To stąd pochodzą odmiany merlot, chardonnay, cabernet sauvignon, chenin blanc i już same nazwy kojarzą się z czymś wytwornym. Tym bardziej warto wyruszyć do Francji właśnie szlakiem wina, pod względem wielkości produkcji, ten kraj nie ma sobie równych. Dodatkowo, francuskie winnice są często usytuowane w przepięknych, niemal bajkowych lokalizacjach. Przykład? Chateau Smith Haut Laffite w Graves. Na terenie posiadłości znajduje się nie tylko winnica, ale również luksusowy hotel (ze spa-winoterapią), oraz restauracja z dwiema gwiazdkami Michelina. A wszystko to otoczone lasami…

Winiarska Francja to temat, którego nie zdołacie wyczerpać w trakcie jednej wyprawy. Przed wami Burgundia, Szampania, Bordeaux, czy mniej znana Jura Francuska.

#3 Włochy

Wino we Włoszech cieszy się szacunkiem i popularnością już od czasów starożytnych. Włosi kochają wino i znają się na nim, jak mało kto. Co ważne, włoska różnorodność trunków sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Włoskie winnice to miejsca malownicze, na wskroś romantyczne, skąpane w słońcu. Serce rwie się już na sam widok. Miejscówką godną polecenia jest chociażby Antinori w Toskanii. Winiarnia powstała z miejscowych materiałów, a sam producent może poszczycić się historią, sięgającą aż XIV wieku. Rodzina Antinori to producenci topowego włoskiego fine wine, w tym znanych na całym świecie win Solaia i Tignanello

Na dachu winnicy znajduje się restauracja oraz niewielka galeria z dziełami sztuki. Godna polecenia jest także Tenuta Castelbuono w Umbrii, zaprojektowana w 2012 roku przez architekta Arnaldo Pomodoro. Winnica z daleka przypomina… skorupę orzecha!

#4 Gruzja

Jeden z najstarszych regionów winiarskich na świecie, gdzie uprawę winorośli zaczęto najprawdopodobniej już 7 tysięcy lat p.n.e. Metoda zakopywania glinianych naczyń z winem w ziemi, nawet na kilkadziesiąt lat, została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wino to zdecydowanie świetny powód, by odwiedzić przepiękną, surową, malowniczą Gruzję. Winnic jest tam naprawdę sporo. Niedaleko Telavi, w Kachetii znajdziecie na przykład Schuchmann Wines Chateau na terenie której nie tylko napijecie się świetnego wina, ale także zjecie obiad w restauracji z widokiem na Kaukaz.

Gruzińskie winnice mają inny klimat niż te z Francji czy Włoch, ale w niczym im nie ustępują. A nawet więcej - nigdzie nie zaznacie takiej gościnności, jak właśnie w Gruzji. Gospodarz będzie się wami opiekował osobiście, a tradycyjna gruzińska supra (uczta z dużą ilością wina i pysznego jedzenia, przy akompaniamencie śpiewów i tańców) to punkt obowiązkowy!

To cztery regiony, które dostarczą wam ogrom wrażeń. Nie zapominamy również chociażby o Węgrzech, Portugalii, Mołdawii, Niemczech, a nawet… Polsce!

 

 

 

 

 
Warto przeczytać:

Jak łączyć wino z jedzeniem?

Dobór wina do potraw wydaje się być trudną sztuką. Powszechnie przyjmuje się, że do...

Bio wina - czy są nam potrzebne?

Wina bio to temat niezmiennie kontrowersyjny, bo trudno podać jednoznaczną definicję...

Korek czy zakrętka?

Czy sposób zamknięcia butelki wpływa na jakość wina? I co jest lepsze: korek czy...

Czym jest sztuka sommelierska?

Kim jest współczesny sommelier? Jaka jest historia tego niezwykłego zawodu? Gdzie dzisiaj...

Szlakiem wina - pomysł nie tylko na wakacje

Enoturystyka to trend, który w Polsce rozwija się coraz prędzej. Tak, jak Polacy coraz...

Obserwuj na Instagramie: