Subiektywne podsumowanie - najlepsze wina 2021

Wine Taste| 2022-01-10 00:00:00| Komentarze:

Rok 2022 na blogu postanowiliśmy zacząć od podsumowania. I to nie byle jakiego! Poniżej znajdziecie listę sześciu win, które w ubiegłym, 2021 roku, szczególnie podbiły serca pracowników Wine Taste. Dawid (sklep w Warszawie) i Grzegorz (sklep w Gdańsku) osobiście polecają winiarskie perełki. Gwarantujemy, że te butelki warte są spróbowania.

Le Petit Smith Haut Lafitte 2016 | Poleca Dawid

Drugie wino od słynnego producenta z Pessac Leognan. Chateau Smith Haut Lafitte pod wodzą rodziny Cathiard notuje genialny okres w swojej historii. Tworzą coraz lepsze wina, które zdobywają najwyższe oceny i świetne recenzje. Na szczególne uznanie zasługuje fakt, że zwracają uwagę na sposób uprawy winorośli (większość upraw, o ile nie całość, jest prowadzona w sposób biodynamiczny, o czym pisaliśmy kiedyś na blogu). Druga etykieta, czyli nasze Le Petit Smith Haut Lafitte, to jedno z najlepszych win tej klasy w roczniku 2016. Równa się jakością z wieloma droższymi winami I na dodatek oferuje prawdopodobnie najlepszą relację ceny do jakości w całym Bordeaux. Eleganckie, szczupłe, klasyczne Bordeaux w wyrazie - klasa!

Vina Cubillo | Poleca Grzegorz

Etykieta do której powracam z uśmiechem na ustach i którą zawsze mam w domowych zapasach. Lubię ją raz zdekantować, a raz polewać bez pośpiechu z butelki, ciesząc się tym, jak się otwiera. Najbardziej podoba mi się jej dojrzałość, przesiąknięta subtelną dębiną. Cenię również jej lekkość. Wino pochodzi z R. Lopez de Heredia - legendarnej winiarni, jednej z pierwszych trzech w la Rioja.

Benoit Marguet Shaman 2017 | Poleca Dawid

Szampany od growersów są już z nami szczęśliwie na dobre. Benoit Marguet to jeden z bardziej znanych przedstawicieli tej grupy. Mocno wierzy w uprawy biodynamiczne i związek wszystkiego, co robi, z przyrodą, naturą i kosmosem. Jego opowieści o krzewach, mikroorganizmach i powstawaniu wina brzmią jak kazanie, a jednak Benoit posiada też warsztat fantastycznych umiejętności, dzięki czemu jego wina są pełne pasji i charakteru, ale odznaczają się też precyzyjną budową i uważnie tworzoną konstrukcją. Shaman 2017 pachnie i smakuje jak żółte i czerwone jabłka z gałką muszkatołową. Wymaga dekantacji i podania w szerokim kieliszki. Fleciki niech się dalej kurzą w szafce!

Manzoni Barolo | Poleca Grzegorz

Uwielbiam je za nieoczywistość. Potężna, jak na Barolo, struktura i tanina, ale wino pozostaje przy tym eleganckie, dostojne i robiące ogromne wrażenie niemal na każdym, kto go spróbuje. Zawiera wszystko, co w Barolo najlepsze, a nawet więcej. Fajna przygoda w kieliszku.

Wina kolekcjonerskie i inwestycyjne | Dawid poleca coś ekstra

Dość nieoczywistą pozycją na corocznej liście Liv-ex Power 100 pozostaje Domaine Arnoux-Lachaux. Młody winemaker Charles Lachaux stał się w ostatnich latach absolutną gwiazdą Burgundii, stałym gościem artykułów i recenzji takich postaci jak Jancis Robinson czy Neal Martin. Niezwykle utalentowany Charles korzysta na tym, że zniechęceni zaporowymi cenami topowych burgundów inwestorzy i kolekcjonerzy szukają dla siebie win w drugim i trzecim szeregu. Kierując się głosem krytyków, trafiają pod jego adres.

Cieszymy się, że mamy w Wine Taste wina od Arnoux-Lachaux. Ostatnio największe wrażenie zrobiło na nas Nuits-St-Georges 1er Cru Clos des Corvees Pagets z 2013, który być może jest ostatnim klasycznym rocznikiem w Burgundii. Dość szczupłe, eleganckie, niezwykle aromatyczne. Wiśnie, czereśnie, kwiaty i zioła. Gdybyśmy mieli więcej pieniędzy, pilibyśmy tylko takie wina!

Benjamin Leroux Vosne Romanee | Poleca Grzegorz

To właśnie ten pinot pomógł mi zrozumieć, cóż takiego wyjątkowego jest w czerwonych burgundach. To powaga czerwonego wina, bez tej zbędnej `nowoświatowej` ciężkości. Benjamin Leroux słynie z win, w których można wyczuć soczystość owoców i dębową nutę. Współpracuje wyłącznie z jakościowymi dostawcami, a jego zespół niejednokrotnie sam dokonuje zbiorów.

 

 
Warto przeczytać:

Jak łączyć wino z jedzeniem?

Dobór wina do potraw wydaje się być trudną sztuką. Powszechnie przyjmuje się, że do...

Bio wina - czy są nam potrzebne?

Wina bio to temat niezmiennie kontrowersyjny, bo trudno podać jednoznaczną definicję...

Korek czy zakrętka?

Czy sposób zamknięcia butelki wpływa na jakość wina? I co jest lepsze: korek czy...

Najciekawsze regiony winiarskie Europy

Pisaliśmy jakiś czas temu o enoturystyce [przeczytaj]. Podróże szlakiem wina to trend...

Czym jest sztuka sommelierska?

Kim jest współczesny sommelier? Jaka jest historia tego niezwykłego zawodu? Gdzie dzisiaj...

Szlakiem wina - pomysł nie tylko na wakacje

Enoturystyka to trend, który w Polsce rozwija się coraz prędzej. Tak, jak Polacy coraz...

Obserwuj na Instagramie: