Bollinger La Grande Année 2008

Dawid Kulkiewicz| 2019-04-29 00:00:00| Komentarze:
W Wine Taste przygotowaliśmy szeroką ofertę fine wine, czyli win prestiżowych, kolekcjonerskich i inwestycyjnych. Obok Bordeaux znajdziecie w związku z tym takie marki jak Gaja czy Ridge, ale też Bollinger - jeden z najbardziej uznanych domów szampańskich, posiadający tzw. Royal Warrant, który pozwala mu na dostarczanie szampana na brytyjski Dwór Królewski.

Jednym z najbardziej znanych szampanów od Bollingera jest rocznikowa propozycja La Grande Année

11 marca odbyła się premiera nowego rocznika tego szampana. Wywołało to niemałe poruszenie w światowej branży winiarskiej, jako że 2008 rocznik dla szampana od dawna uważa się za jeden z historycznych, najlepszy od 2002. Rocznik zapowiadał się słabo z mroźną zimą, ponurym i pochmurnym latem. Nagle, wcale niedługo przed zbiorami, zaczęła się i długo trwała piękna pogoda, która pozwoliła gronom pozostać dłużej na krzewach. Dało to im szansę na osiągnięcie pełnej dojrzałości, jako że winiarze mogli swobodnie wybrać optymalny czas na zbiory. Ta zimna pogoda przez większość roku zostawiła po sobie ślad w postaci wysokiej, odświeżającej kwasowości, która jest cechą charakterystyczną dla szampanów z tego rocznika. Wysoka kwasowość i dojrzałość aromatów tworzą zbalansowaną mieszankę, która ponadto stwarza szczególnie dobre warunki dla dalszego dojrzewania wina w butelce.

Każdy rocznik edycji La Grande Année ucieleśnia tradycyjny styl Bollingera

W robieniu wina, między innymi, chodzi o odpowiednie zestawienie ze sobą win z różnych winnic, z różnych beczek, z różnych dat zbiorów, aby uzyskać balans w końcowym winie. 2008 rok stworzył warunki dla zbioru gron w idealnym momencie, przez co wina były tak naprawdę zbalansowane same z siebie. Tym trudniejsza była praca w winiarni i wymagała większej uwagi, aby po prostu nie przekombinować. Cellar master domu Bollinger, Dilles Descotes, nazywa swojego szampana prawdziwie rzemieślniczym winem, w stworzenie którego zaangażowano mnóstwo kunsztu i precyzji. Każdy rocznik edycji La Grande Année ucieleśnia tradycyjny styl Bollingera, oparty na fermentacji wina bazowego w starych dębowych beczkach, wydłużonym dojrzewaniu na osadzie drożdżowym, po którym tzw. riddling i disgorgement wykonywane są ręcznie.

Skład Bollingera La Grande Année 2008

W skład wina w tym roczniku wchodzi 71% pinot noir i 29% chardonnay pochodzących z wyselekcjonowanych crus: Ay i Verzenay dla pinota, Le Mesnil-sur-Oger i Cramant dla chardonnay. Dosage to 8g/l, co umiejscawia szampana w klasyfikacji brut, ale w górnych rejestrach tej skali. Szampan do picia dziś, najlepiej w towarzystwie grillowanego kraba lub kurczaka w lekkim, maślanym sosie, albo do przechowania w piwnicy przez lata. Według Richarda Juhlina z Decantera La Grande Année 2008 szczyt osiągnie w swoje 25 urodziny. W dzień premiery szampan został wypuszczony na rynek w cenie 800 funtów za skrzynkę 12 butelek; choć cena jest dość wysoka (wyższa niż chociażby 2007 rok), to ze względu na ogromne oczekiwania względem rocznika i renomę Bollingera, zakup tego rocznika może okazać się dobrą inwestycją.

Ofera szampanów Bollinger w Wine Taste by Kamecki

My na swoją dostawę La Grande Année czekamy, ale w międzyczasie proponujemy Wam inne propozycje od Bollingera (poniżej), w tym La Grande Année 2007! Wiosenne wieczory na świeżym powietrzu to świetne połączenie. Szampan niekoniecznie wymaga specjalnej okazji, szampan specjalne okazje tworzy. 

 

1) Bollinger Special Cuvée - nierocznikowy szampan, najlepszy na rynku szampan w klasie podstawowych etykiet. Zobacz więcej informacji na temat Bollinger Special Cuvée

2) Bollinger Rosé - różowy, nierocznikowy Bollinger - powstaje z połączenia Special Cuvee z czerwonym winem z upraw Bollingera. Zobacz więcej informacji na temat Bollinger Rosé

3) Bollinger La Grande Année 2007 - Rocznikowa edycja, dojrzewana wiele lat na osadzie, aby osiągnąć niezwykłą głębię i złożoność. Zobacz więcej informacji na temat Bollinger La Grande Année 2007

4) Bollinger La Grande Année Rosé 2005 - Wino bazowe na GA Rose pomieszano z czerwonym winem, pochodzącym z prestiżowej parceli Cote aux Enfants. Wino niezwykle złożone, pachnie jak świeża słodka bułka ze słodkimi, czerwonymi owocami. Zobacz więcej informacji na temat Bollinger La Grande Année Rosé 2005.

5) Bollinger R.D. 2004 - najwyższa klasa wśród propozycji Bollingera, wydłużony czas dojrzewania, głębi szampana nie ma końca, zaskakuje niekończącym się wachlarzem aromatów. Niebezpiecznie blisko perfekcji. Zobacz więcej informacji na temat Bollinger R.D. 2004.
Warto przeczytać:

Grüner Veltliner a wina pomarańczowe

W austriackim regionie Kamptal, opodal miasta Langenlois, mieści się winnica Jurtschitsch. To...

Pingus, czyli fine wine nie musi być nudny

Wielu ludzi nie lubi wina, bo kojarzy im się ze snobami i burżujami. Postawa wielu ludzi...

Wine Taste to najlepsze miejsce w Polsce dla miłośników win Bordeaux

W Wine Taste staramy się służyć radą, dzielić się wiedzą i pomagać w dokonywaniu dobrych...

Dobre wino i sztuka często idą w parze

Wine Taste to nie tylko wine bar, ale także winiarski concierge, dlatego często jesteśmy proszeni...

Coraz więcej polskiego wina nie tylko w kraju, ale także w całej Europie

Nie tylko coraz więcej ludzi pije w Polsce wino, coraz lepiej ma się też całe polskie winiarstwo...

Beaujolais Nouveau - kto czeka na trzeci czwartek listopada?

Jak co roku w listopadzie zaleje nas morze młodego wina z francuskiego regionu Beaujolais. Mimo że...

Obserwuj na Instagramie: