Piotr Kamecki w towarzystwie win Angelo Gaja

fot. Dawid Kulkiewicz/Wine Taste

Kultowe Włochy

Piotr Kamecki| 2020-05-19 00:00:00| Komentarze:
Daj mi coś prestiżowego – usłyszałem niedawno od jednego z moich Klientów. Nie wszyscy szukają najlepszej relacji ceny do jakości, czasem potrzeba czegoś wyjątkowego, co pozwala wejść na wyższy poziom. W poszukiwaniu win kultowych udałem się wtedy do Włoch i zaproponowałem Klientowi kilka butelek fine wine z tego kraju, a dziś przedstawiam Wam jednego z najwybitniejszych producentów.

Lubię pisać o Francji, jest tam cały ocean takich win, ale od czasu do czasu korzystam z dobrodziejstw innych krajów

Dzisiaj sięgniemy do Włoch i kilku ikon, jakie tam powstają. Włochy są bez wątpienia jednym z miejsc, które możemy określić kolebką europejskiego i światowego winiarstwa, tradycja wytwarzania wina na tych terenach sięga tysięcy lat. Wielu miłośników wina nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że jakość zagościła tu dopiero pod koniec XIX wieku, a w praktyce dopiero w latach 50-ych XX wieku rozpoczął się proces odkrywania potencjału winnic i powolny wzrost jakości win. Ta zmiana dokonała się dzięki kilku osobom, które postawiły wina włoskie na mapie najlepszych trunków w Europie. Bez wątpienia jednym z nich jest Angelo Gaja.

Rodzina Gaja opuściła Hiszpanię i osiedliła się w Piemoncie w XVII wieku

Produkcją i handlem winem zajęła się od 1859 roku, skupując ziemie wokół Barbaresco i winogrona od miejscowych rolników. Prawdziwą rewolucję zarządził w latach sześćdziesiątych Angelo Gaja, przejmując stery firmy w roku 1961. Przestał kupować winogrona, cała produkcja pochodziła tylko z własnych, w pełni kontrolowanych winnic, a wina sprzedawano tylko w butelkach, porzucając tradycje handlu w beczkach. Największy jednak wpływ wywarł Gaja na styl win piemonckich, które uważał za zbyt ciężkie, za bardzo taniczne, kwasowe i wytrawne. Wspólnie z genialnym enologiem Guido Rivella zmniejszył zbiory o połowę i skrócił czas fermentacji i dojrzewania, wprowadzając mniejsze beczki dębowe, czym doprowadzał do rozpaczy tradycyjnie nastawionych sąsiadów. Uważali go za wariata, kiedy zaimplementował w swoich winnicach tak zwane „zielone zbiory”, metodę na drastyczne obniżenie wydajności krzewów w celu koncentracji soku w winogronach przez obcinanie zawiązanych już kiści z owocami.

Wielkie wina mogły powstać tylko z najlepszych obszarów

Angelo był prekursorem win z pojedynczych parceli o niezwykłym potencjale owoców. Tak powstały słynne Sori San Lorenzo (1967), Sori Tildin (1970) i Costa Russi (1973), dzisiaj absolutny benchmark dla najlepszych Barbaresco, osiągające wysokie notowania w każdym roczniku (nie zawsze produkowane!) i wysokie ceny przy bardzo małej podaży. Niepowstrzymany Angelo Gaja swoją filozofię przekraczania granic w poszukiwaniu najlepszej jakości win stosuje z powodzeniem w innych apelacjach Włoch - w Barolo, Brunello di Montalcino i Bolgheri (Ca’Marcanda), wszędzie osiągając wysokie poziom i, co tu ukrywać, wysokie ceny.

Na przegląd win od Angelo Gaja zapraszam do Wine Taste! 

 
Warto przeczytać:

Najlepsze białe burgundy

Pisanie o Burgundii, jako o całości, jest niezwykle trudne, ponieważ to bardzo tajemniczy i...

Burgundia i jej pinoty

Z jakiej części świata wybrać wino ze szczepu pinot noir? To temat na osobny artykuł lub nawet...

Odkryj ukryte pochodzenie szampana - zaskakujące fakty historii

Kiedy czytamy o szampanie w kolorowych magazynach, często natrafiamy na skomplikowane...

Jak przechowywać wino w domu i jak je podawać?

Przechowywanie wina ma kluczowe znaczenie dla jego jakości, szczególnie jeśli mówimy...

Inwestycje w wino – co łączy Wine Taste z Cult Wines?

W ostatnich kilku latach obserwujemy wzrost zainteresowania inwestycjami alternatywnymi,...

Dolomity to nie tylko atrakcja turystyczna, ale również ważny region winiarski Włoch

Południowa część Alp znana miłośnikom „białego szaleństwa” i wycieczek...

Obserwuj na Instagramie: