Korek czy zakrętka?

Wine Taste| 2021-10-13 00:00:00| Komentarze:

Czy sposób zamknięcia butelki wpływa na jakość wina? I co jest lepsze: korek czy zakrętka? W branży winiarskiej dyskutuje się o tym już od dawna. Warto przyjrzeć się obydwu rozwiązaniom i wyrobić sobie własne zdanie.

Zwyczajnie niezwyczajny korek do wina

Tradycyjny korek powstaje z kory dębu korkowego - drzew, które rosną u wybrzeża Morza Śródziemnego i Oceanu Atlantyckiego. Najwięcej znajdziecie ich w Portugalii i Hiszpanii. Co ciekawe, korek pozyskuje się z drzew, które mają 20-35 lat, a więc cały proces jest czasochłonny, a zasoby ograniczone. 

Tradycyjny korek ma wiele zalet: jest niezbędny do długiego dojrzewania wina, bo dzięki niemu trunek może oddychać. Naturalny surowiec, z jakiego powstaje korek dobrze wpływa na smak wina. I jest przyjazny środowisku, czyli w połączeniu ze szklaną butelką, to naprawdę „eko produkt”!

Oczywiście tradycyjne korki mają również swoje wady. Pierwszą jest konieczność zachowania jego odpowiedniej wilgotności, kiedy wino leży na półce. W przypadku, gdy korek wyschnie, może się skurczyć, przez co do butelki zacznie się dostawać powietrze. Wino zacznie się utleniać i psuć. Korek może się również kruszyć, co spowoduje problemy przy otwieraniu, gdy okruchy dostają się do środka.

Istnieje jeszcze ryzyko wystąpienia tak zwanej choroby korkowej. W korku pojawią się wówczas bakterie, których rozwój wpływa na smak i zapach wina. Takie sytuacje zdarzają się, jeżeli na przykład w procesie produkcji korek zostanie nieodpowiednio przygotowany.

Korki silikonowe i szklane

Korki silikonowe wytwarza się ze sztucznego tworzywa. Jeżeli są naprawdę wysokiej jakości, również mogą zapewniać trunkowi oddychanie. Z kolei korki szklane z uszczelką to rozwiązanie nieczęste, choć wciąż spotykane. Ich minusem jest fakt, że ciężko dopasować je do innej butelki.

Metalowe zakrętki

I w końcu dochodzimy do zakrętek, które wzbudzają najwięcej wątpliwości. Czy to rozwiązanie eleganckie? Na pewno bardzo praktyczne. Nie wchłaniają wilgoci, łatwo nimi operować, a butelkę otworzymy bez korkociągu. Nie nadają się jednak do długiego dojrzewania wina (choć i tu zdania są podzielone), więc nie są aż tak uniwersalnym rozwiązaniem.

Z drugiej strony, tylko niewielki procent win przeznaczonych jest do tego, by dojrzewać przez kilka, kilkanaście lat. Pozostała część śmiało może korzystać z zakrętek.

Odpowiadając na pytanie zawarte w tytule: korek i zakrętka to dwa różne rozwiązania. Zakrętka na pewno nie wpływa na smak wina, nie obniża jego jakości. Pozostaje jeszcze kwestia tradycji.

Korek do wina stosowany jest od stuleci. Stanowi część winiarskiej kultury. I znakomicie wpasowuje się w opowieść, jaką jest wino. Być może dlatego utożsamiamy zakorkowane wina z klasą i jakością.

I tylko jedno jest pewne - tradycyjne korki z biegiem lat coraz częściej zastępowane są alternatywnymi rozwiązaniami. Co będzie nas czekało za 10, 15, 20 lat? Przekonamy się!

 

 

 

 Warto przeczytać:

Świąteczne zestawy dla firm i dla bliskich. Katalog WineTaste by Kamecki jest już dostępny

Mamy największą w Polsce kolekcję win z Bordeaux, Burgundii i pełen wybór...

Piotr Kamecki: Cierpliwym opłaca się inwestować w wino

Czy wino może być atrakcyjne dla inwestorów? Fizyczne aktywa, w tym wina, stają się coraz...

Mistrz winiarstwa zza oceanu. Historia Paula Lato

Na środkowym wybrzeżu Kalifornii mieszka winiarz, którego pasja i zaangażowanie wyniosły...

Czerwona Burgundia i jej pinot

Z jakiej części świata wybrać wino z tego szczepu? To temat na osobny artykuł lub nawet dwa...

Rioja, czemu jest tak oklaskiwana w świecie wina?

Jedno z najstarszych i strategicznych miejsc winiarskich w Hiszpanii – Rioja. W pierwszej...

Aukcja Fine Wine w Desa Unicum

  DESA Unicum przygotowuje pierwszy profesjonalny cykl aukcji wina, a Wine Taste jest...

Obserwuj na Instagramie: