Jak dbać o kieliszki do wina? Poznaj 5 najważniejszych zasad
Czy kieliszki do wina można myć w zmywarce?
Pocieszymy Cię - tak! Większość kieliszków, również naszej ulubionej marki Riedel, można włożyć do zmywarki.
Pamiętajmy jednak, aby zmywarka była względnie pusta (a najlepiej pusta ;)). Garnki ani resztki kolacji nie pomogą w odpowiednim oczyszczeniu Twojego szkła. My preferujemy użycie specjalnego, płaskiego kosza, który zabezpiecza kieliszki przed niepożądanym wywróceniem.
Riedel poleca firmę Miele jako producenta dobrego sprzętu i bezpiecznej chemii do pielęgnacji szkła. Skoro poleca, coś musi w tym być. ;)
Ręcznie, ale za to uważnie!
Zlew pusty? Jeśli tak, to śmiało możesz zacząć myć kieliszki. Pamiętaj, że miski, deseczki i noże zwiększają prawdopodobieństwo, że Twój ulubiony kieliszek wypadnie z rąk. A tego byśmy nie chcieli.
Możesz użyć zwykłego płynu do mycia. Korzystaj też z miękkiej gąbki i delikatnego detergentu. Zapomnij o szorstkich szczotkach, które mogą porysować czaszę kieliszka. Miej też na względzie, że to bardzo cienkie szkło - podchodzimy do tego bez siły i czułością. Potem odkręć ciepłą wodę (nigdy gorącą!) i dokładnie wypłucz.
Jak suszyć kieliszki?
Wymyte? Teraz najważniejsze - suszenie. Po prostu odstaw odwrócone na ściereczkę/ podstawkę i daj im wyschnąć. Wiesz, że kieliszki najczęściej pękają podczas wycierania?
A jeśli nie ma czasu… i koniecznie musisz wytrzeć, to tylko delikatną ściereczką (i tu polecamy znów markę Riedel i ich ściereczkę z mikrofibry).Podczas wycierania zachowaj pełną ostrożność.Trzymaj obydwiema rękami za jedną część kieliszka: czasza-czasza; nóżka-nóżka. Inaczej zwiększasz ryzyko złamania. Ściereczką delikatnie zabierz wodę.
Protip na polerowanie kieliszków do wina
Dla nas to codzienność: do polerowania kieliszków używamy pary wodnej np. z czajnika. Znasz ten patent? Suchy kieliszek przykładasz pod parę, chwilę trzymasz, a następnie ściereczką zabierasz wilgoć (pamiętaj o trzymaniu za jeden element!).
Przechowywanie kieliszków
Swoją kolekcję szkła do wina możesz trzymać na półeczce, a najlepiej w zamykanej szafce, do której nie dociera kurz. Nigdy nie trzymaj wymytych kieliszków w kartonie. Inaczej mogą przejść zapachem pudełka.
Dekantery
W przypadku prostych dekanterów i karafek zasady czyszczenia są takie same jak przy czyszczeniu kieliszków.
Jeśli masz szkło w bardziej fikuśnym kształcie, to podczas mycia zalewasz je wodą z płynem do naczyń. Ostrożnie potrząsasz zalewając wszystkie elementy. Następnie bardzo dokładnie płuczesz. Na koniec warto użyć suszarkę do włosów, żeby uniknąć zacieków.
Podsumujmy
- Kieliszki do wina możesz myć w zmywarce, ale najlepiej pustej i z użyciem specjalnego kosza oraz łagodnych detergentów.
- Gdy myjesz ręcznie - rób to delikatnie! Używaj miękkiej gąbki i łagodnego detergentu. Zlew musi być pusty.
- Podczas wycierania/ polerowania trzymaj kieliszek obydwiema rękami.
- Poleruj z użyciem pary wodnej np. z czajnika
- Przechowuj swoje kieliszki w zamknięciu, ale nigdy w kartonie.
- Umyj tego samego dnia.
Na wszelki wypadek przypominamy - do polerowania nie stosujemy żadnej oliwy czy specyfików. Wystarczy para wodna.
A co, gdy się stłucze? Cóż… zapraszamy wtedy po uzupełnienie kolekcji do Wine Taste by Kamecki. Uratujemy - mamy szeroką ofertę kieliszków Riedel. Nie tylko wyglądają świetnie, ale pozwalają wybrzmieć temu, co w winie najlepsze.
Używając tych wskazówek, kieliszki do wina będą zawsze czyste i piękne. Powodzenia!