Czym jest sztuka sommelierska?

Wine Taste| 2021-07-12 00:00:00| Komentarze:

Kim jest współczesny sommelier? Jaka jest historia tego niezwykłego zawodu? Gdzie dzisiaj można spotkać sommeliera? I czy ten zawód wciąż jest popularny? Dzisiejszy tekst odpowie na wszystkie te pytania. 

„Soumelier” na dworze królewskim

Potocznie o sommelierach myśli się: spece od wina, znawcy wina. I oczywiście jest w tym sporo prawdy. Pytanie brzmi: kto może tytułować się mianem sommeliera? Samo słowo zaczerpnięto ze starofrancuskiego "soumelier". Oznaczało osobę na dworze królewskim, która odpowiadała za uzupełnianie i dowożenie zapasów, w tym również wina. To właśnie ówczesny sommelier musiał wszystkiego spróbować osobiście, wybrać to, co najlepsze, sprawdzić jakość. Na polskim dworze podobną rolę odgrywał podczaszy. Łatwo domyślić się, że była to praca wymagająca dużej wiedzy.

W XIX wieku sommeliera zaczęto utożsamiać z kimś, kto zajmuje się serwowaniem wina, na przykład w restauracjach. Jednak prawdziwy rozkwit tej profesji przypadł na lata 70. XX wieku.

Sommelier współcześnie

Dzisiaj sommelier to osoba bardzo wszechstronna. Konkretny „zakres obowiązków” można znaleźć w specjalnym dokumencie wydanym przez międzynarodową organizację OIV (Organisation Internationale de la Vigne et du Vin). Jak brzmi definicja?

“Sommelier to profesjonalista z branży winiarskiej i gastronomicznej (restauracje, winiarnie). Obszarem jego działania jest obsługa wina i specjalistyczne doradztwo. Sommelier odpowiada za prezentację i serwis produktów. Ukończył szkolenie, które pozwoliło mu uzyskać odpowiednie kwalifikacje.” (źródło*).

Sztuka sommelierska

Mówiąc ogólnie, sommelier rzeczywiście jest specjalistą od wina. Nie tylko świetnie się na nim zna, ale również potrafi wybrać odpowiedni asortyment dla sklepu lub restauracji. Zarządza piwnicą, dba o jej zasoby i odpowiednie przechowywanie butelek.

Profesjonalny sommelier lubi pracować z ludźmi. Zbada potrzeby i gust klienta. Dobierze dla niego najlepsze wino i podpowie, z jakimi potrawami będzie smakowało najlepiej. Zadowolenie klientów jest dla niego naprawdę ważne. Sommelier to także łącznik pomiędzy producentem a odbiorcą. Dla osób, które chcą się dowiedzieć czegoś o winach, poznać ich historię i sposób podawania wskazówki sommeliera będą bezcenne.

Jego wiedza jest naprawdę imponująca. Bez problemu zorganizuje degustację, dopasuje wina do karty menu, uzupełni asortyment, poleci wino na każdą okazję. Dodatkowo, zna nowinki branżowe, śledzi marki, cała branża winiarska jest polem jego zainteresowania.

Gdzie można spotkać sommeliera?

Oczywiście w restauracjach, a także w Wine Taste i każdym szanującym się sklepie winiarskim.Współpraca z sommelierem to czysta przyjemność. Każdy, kto wiąże się z tym zawodem, jest pasjonatem. A pasję słychać w opowieściach. Pasja zamienia degustację w ucztę, a dobór wina w celebrację. Dlatego warto szukać sommelierów, rozmawiać, poszerzać swoje horyzonty.

Praca z winem i praca z ludźmi to najlepsza praktyka. Dobry sommelier musi się wykształcić, ale dopiero w praktyce rozwija skrzydła. To zawód, który wymaga dużej wrażliwości i umiejętności słuchania. I wciąż cieszy się popularnością, o czym świadczą liczne kursy, ale także Mistrzostwa Polski Sommelierów, na których jurorem jest Piotr Kamecki.

 

 

 

 

 


Tagi:
#sommelier


Warto przeczytać:

Wino na lato i miejscówki, które warto poznać. Poleca zespół Wine Taste

  Sezon letni to idealny czas, by odwiedzać ciekawe miejsca, spędzać chwile w gronie...

Jakie wina na wielkanocny stół? Polecamy cztery zestawy!

Lada moment zasiądziemy do stołu wielkanocnego. Co zaserwujecie swoim gościom? W większości...

Wina do kolekcji. Specjaliści Wine Taste podpowiadają!

Zakupy do własnej winiarskiej kolekcji to największa przyjemność, ale też wyzwanie. Jeżeli...

Subiektywne podsumowanie - najlepsze wina 2021

Rok 2022 na blogu postanowiliśmy zacząć od podsumowania. I to nie byle jakiego! Poniżej...

Jak łączyć wino z jedzeniem?

Dobór wina do potraw wydaje się być trudną sztuką. Powszechnie przyjmuje się, że do...

Bio wina - czy są nam potrzebne?

Wina bio to temat niezmiennie kontrowersyjny, bo trudno podać jednoznaczną definicję...

Obserwuj na Instagramie: