Czym jest sztuka sommelierska?

Wine Taste| 2021-07-12 00:00:00| Komentarze:

Kim jest współczesny sommelier? Jaka jest historia tego niezwykłego zawodu? Gdzie dzisiaj można spotkać sommeliera? I czy ten zawód wciąż jest popularny? Dzisiejszy tekst odpowie na wszystkie te pytania. 

„Soumelier” na dworze królewskim

Potocznie o sommelierach myśli się: spece od wina, znawcy wina. I oczywiście jest w tym sporo prawdy. Pytanie brzmi: kto może tytułować się mianem sommeliera? Samo słowo zaczerpnięto ze starofrancuskiego "soumelier". Oznaczało osobę na dworze królewskim, która odpowiadała za uzupełnianie i dowożenie zapasów, w tym również wina. To właśnie ówczesny sommelier musiał wszystkiego spróbować osobiście, wybrać to, co najlepsze, sprawdzić jakość. Na polskim dworze podobną rolę odgrywał podczaszy. Łatwo domyślić się, że była to praca wymagająca dużej wiedzy.

W XIX wieku sommeliera zaczęto utożsamiać z kimś, kto zajmuje się serwowaniem wina, na przykład w restauracjach. Jednak prawdziwy rozkwit tej profesji przypadł na lata 70. XX wieku.

Sommelier współcześnie

Dzisiaj sommelier to osoba bardzo wszechstronna. Konkretny „zakres obowiązków” można znaleźć w specjalnym dokumencie wydanym przez międzynarodową organizację OIV (Organisation Internationale de la Vigne et du Vin). Jak brzmi definicja?

“Sommelier to profesjonalista z branży winiarskiej i gastronomicznej (restauracje, winiarnie). Obszarem jego działania jest obsługa wina i specjalistyczne doradztwo. Sommelier odpowiada za prezentację i serwis produktów. Ukończył szkolenie, które pozwoliło mu uzyskać odpowiednie kwalifikacje.” (źródło*).

Sztuka sommelierska

Mówiąc ogólnie, sommelier rzeczywiście jest specjalistą od wina. Nie tylko świetnie się na nim zna, ale również potrafi wybrać odpowiedni asortyment dla sklepu lub restauracji. Zarządza piwnicą, dba o jej zasoby i odpowiednie przechowywanie butelek.

Profesjonalny sommelier lubi pracować z ludźmi. Zbada potrzeby i gust klienta. Dobierze dla niego najlepsze wino i podpowie, z jakimi potrawami będzie smakowało najlepiej. Zadowolenie klientów jest dla niego naprawdę ważne. Sommelier to także łącznik pomiędzy producentem a odbiorcą. Dla osób, które chcą się dowiedzieć czegoś o winach, poznać ich historię i sposób podawania wskazówki sommeliera będą bezcenne.

Jego wiedza jest naprawdę imponująca. Bez problemu zorganizuje degustację, dopasuje wina do karty menu, uzupełni asortyment, poleci wino na każdą okazję. Dodatkowo, zna nowinki branżowe, śledzi marki, cała branża winiarska jest polem jego zainteresowania.

Gdzie można spotkać sommeliera?

Oczywiście w restauracjach, a także w Wine Taste i każdym szanującym się sklepie winiarskim.Współpraca z sommelierem to czysta przyjemność. Każdy, kto wiąże się z tym zawodem, jest pasjonatem. A pasję słychać w opowieściach. Pasja zamienia degustację w ucztę, a dobór wina w celebrację. Dlatego warto szukać sommelierów, rozmawiać, poszerzać swoje horyzonty.

Praca z winem i praca z ludźmi to najlepsza praktyka. Dobry sommelier musi się wykształcić, ale dopiero w praktyce rozwija skrzydła. To zawód, który wymaga dużej wrażliwości i umiejętności słuchania. I wciąż cieszy się popularnością, o czym świadczą liczne kursy, ale także Mistrzostwa Polski Sommelierów, na których jurorem jest Piotr Kamecki.

 

 

 

 

 


Tagi:
#sommelier


Warto przeczytać:

Jak dbać o kieliszki do wina? Poznaj 5 najważniejszych zasad

Chcesz cieszyć się elegancją kieliszków do wina przez długi czas? Mamy dla Ciebie kilka...

10 najciekawszych propozycji win na święta. Nasz subiektywny ranking

Już czujemy dreszczyk emocji przedświątecznej gorączki. Prezenty, spotkania, rodzinne upominki...

Wino na prezent dla wymagających? Postaw na sprawdzone propozycje

Wino dla geeka? Trudno sprostać wymaganiom kogoś, kto wszystkiego już próbował i wciąż...

Wino na firmowy prezent. Co wybrać i jak to zorganizować?

Co na prezent? To pytanie co roku zadaje sobie wiele firm, które chcą obdarować swoich...

Podróż do Piemontu. Przystanek - wina Barolo.

Pełne, dobrze zbudowane, zawsze eleganckie. Obok win Barolo ciężko przejść nam obojętnie...

Inwestycja w wino? Tylko z Wine Taste!

Dla inwestorów i rynków finansowych nastały trudne czasy - pandemia i jej...

Obserwuj na Instagramie: