Bio wina - czy są nam potrzebne?

Wine Taste| 2021-10-28 00:00:00| Komentarze:

Wina bio to temat niezmiennie kontrowersyjny, bo trudno podać jednoznaczną definicję „naturalności” trunków. Mimo to, popyt jest spory, a producenci mają w swojej ofercie duży wybór win w stylu eko. Postaramy się w tym artykule wyjaśnić, czym właściwie są wina ekologiczne, naturalne i biodynamiczne. Opowiemy o uprawach i zastanowimy się, czy takie trunki są lepsze?

Wina ekologiczne

Wina ekologiczne wytwarza się wyłącznie na bazie winogron pochodzących z upraw ekologicznych. Nie stosuje się tu środków chemicznych, sztucznych nawozów i innych syntetycznych środków. Z kolei w winiarniach unika się stosowania produktów odzwierzęcych oraz surowców pochodzących z roślin modyfikowanych genetycznie. Zamiast tego, winiarze korzystają z siarczanu miedzi oraz dwutlenku siarki.

Winiarstwo ekologiczne akredytowane jest normą EN 45011, a kontrolę przeprowadzają takie organizacje jak na przykład dobrze znany konsumentom Ecocert czy Agrocert. Uzyskanie statusu „bio” nie jest łatwe i wymaga kilkuletniego okresu przejściowego. W tym czasie winiarze przechodzą regularne kontrole. Bada się między innymi proces produkcji oraz poziom związków chemicznych w glebie.

Wina naturalne

W przypadku win naturalnych winiarze również nie stosują środków chemicznych oraz maszyn. Winogrona zbiera się ręcznie, a w trakcie produkcji nie używa się żadnych sztucznych substancji. Można więc powiedzieć, że wina naturalne to takie, które powstają w zgodzie z naturalnymi procesami, bez żadnych wspomagaczy. Winiarze, którzy zajmują się tym obszarem lubią eksperymentować i nie baczą na trendy.

Wina biodynamiczne

To wina ekologiczne, choć zasady ich wytwarzania są jeszcze surowsze i bardziej restrykcyjne. Ich powstawanie wiąże się z filozofią Rudolfa Steinera, który zalecał duchowe poznanie człowieka i natury, a w 1924 roku opublikował cykl wykładów pod tytułem „Kurs rolniczy”. Biodynamizm, w dużym uproszczeniu, oznacza tu harmonię świata i wszystkich istot, pomiędzy którymi powinna panować równowaga, nie zakłócana przez żadną dodatkową ingerencję. Wystarczy obserwować naturę, by móc zrozumieć jej prawa i czerpać z tego bogactwa. Winiarze muszą się więc poddać biodynamicznemu kalendarzowi, który uwzględnia fazy księżyca, a oprócz zakazu używania jakichkolwiek środków chemicznych, wolno korzystać wyłącznie z produktów pochodzących z innych upraw biodynamicznych. Jak widać, zasady są surowe i bardzo wymagające.

Czy wina naturalne i ekologiczne są lepsze?

Sposób ich wytwarzania jest na pewno imponujący. Można podziwiać winiarzy, którzy wkładają w cały proces tak wiele pracy i rezygnują z wielu powszechnych rozwiązań. Bio wina są często doskonałe w smaku i dostarczają wielu wrażeń. Bywają też wymagające, złożone i bardzo oryginalne, co zaciekawi miłośników trunków.

Dlaczego bio wina są ważne?

Polityka zrównoważonego rolnictwa i rozwoju jest obecnie kluczowa. Naturalność oznacza ochronę zasobów naturalnych, a pełny odwrót w stronę natury to działanie, które pomoże przyszłym pokoleniom przetrwać. Winiarstwo zawsze było i pozostanie wyjątkowo blisko przyrody.

Bio wina w ofercie Wine Taste

Śmiało możecie zaglądać na zakupy, bio wina są u nas dostępne! Wśród producentów  między innymi Comando G, Alois Lageder i Alwin Jurtschitsch. Warto dodać, że w światowym fine wine również znajdziecie producentów, którzy stosują czyste uprawy. Zaliczymy do nich chociażby Pontet-Canet z Bordeaux, Ridge Vineyards z Kalifornii, czy produkujące najdroższe wina świata Domaine de la Romanee Conti z Burgundii. 

 

 

 

 

 

 
Warto przeczytać:

Jakie wina świetnie łączą się z wielkanocnymi potrawami? Postaw na te sprawdzone pairingi

Wielkanoc już tuż za rogiem. Planujesz świąteczną ucztę dla swojej rodziny i...

Przewodnik po szampanach w dobrych cenach z selekcji Kameckiego

Szampania może wydawać się odległa i nieosiągalna. Nic bardziej mylnego. Choć panuje tam...

Jak dbać o kieliszki do wina? Poznaj 5 najważniejszych zasad

Chcesz cieszyć się elegancją kieliszków do wina przez długi czas? Mamy dla Ciebie kilka...

10 najciekawszych propozycji win na święta. Nasz subiektywny ranking

Już czujemy dreszczyk emocji przedświątecznej gorączki. Prezenty, spotkania, rodzinne upominki...

Wino na prezent dla wymagających? Postaw na sprawdzone propozycje

Wino dla geeka? Trudno sprostać wymaganiom kogoś, kto wszystkiego już próbował i wciąż...

Wino na firmowy prezent. Co wybrać i jak to zorganizować?

Co na prezent? To pytanie co roku zadaje sobie wiele firm, które chcą obdarować swoich...

Obserwuj na Instagramie: